2021 YPFL Program - Central Yorke Football Club

Go to content

2021 YPFL Program

April 10th Round 1
CY Cougars v Paskeville
Bute v Wallaroo
Kadina v Ardrossan
Sth Eagles Y v Moonta
CMS Crows v Bye

17th April  Masters Games   BYE

April 24th Anzac Round Round 2
Moonta v CY Cougars
Wallaroo v Sth Eagles
Ardrossan v CMS Crows
Kadina v Bye
April 25th  Anzac Match
Paskeville v Bute

May 1st ROUND 3
Paskeville v Moonta
Sth Eagles Y v Kadina
Bute v CY Cougars
CMS Crows C v Wallaroo
Ardrossan v Bye

May 8th Pink Round Round 4
Moonta v Kadina
CMS Crows C v Paskeville
CY Cougars v Sth Eagles
Wallaroo v Ardrossan
Bute v Bye

May 15th Round 5
Kadina v Paskeville
Sth Eagles W v Bute
Ardrossan v CY Cougars
Moonta v CMS Crows
Wallaroo v Bye

May 22nd     KW Round 6
Wallaroo v Kadina
Paskeville v Ardrossan
CY Cougars v CMS Crows
Bute v Moonta
Sth Eagles v Bye

May 29th Round 7
Kadina v CY Cougars
Paskeville v Wallaroo
CMS Crows C v Bute
Ardrossan v Sth Eagles
Moonta v Bye

May 30tth Under 15 Carnival in NEFL

June 5th Round 8
Kadina v CMS Crows
Sth Eagles W v Paskeville
Wallaroo v Moonta
Ardrossan v Bute
CY Cougars v Bye

June 10th  Association Game
Landmark Cup   -NAFA

June 19th Round 9
CY Cougars v Wallaroo
Moonta v Ardrossan
CMS Crows S v Sth Eagles
Bute v Kadina
Paskeville v Bye

June 26th Round 10
Paskeville v CY Cougars
Wallaroo v Bute
Ardrossan v Kadina
Moonta v Sth Eagles
CMS Crows v Bye

July 3rd Round 11
Bute v Paskeville
CY Cougars v Moonta
Sth Eagles W v Wallaroo
CMS Crows S v Ardrossan
Kadina v Bye

July 10 & 11 ZONE WEEKEND

July 17th Round 12
Moonta v Paskeville
Kadina v Sth Eagles
CY Cougars v Bute
Wallaroo v CMS Crows
Ardrossan v Bye

July 24th Round 13
Kadina v Moonta
Paskeville v CMS Crows
Sth Eagles E v CY Cougars
Ardrossan v Wallaroo
Bute v Bye

July 31st Round14
Paskeville v Kadina
Bute v Sth Eagles
CY Cougars v Ardrossan
CMS Crows M v Moonta
Wallaroo v Bye

August 1st  Under 14 Carnival in BL&G

August 7th Round 15
Kadina v Wallaroo
Ardrossan v Paskeville
CMS Crows M v CY Cougars
Moonta v Bute
Sth Eagles v Bye

August 14th Round 16
CY Cougars v Kadina
Wallaroo v Paskeville
Bute v CMS Crows
Sth Eagles E v Ardrossan
Moonta v Bye

August 21st Round 17
CMS Crows M v Kadina
Paskeville v Sth Eagles
Moonta v Wallaroo
Bute v Ardrossan
CY Cougars v Bye

August 28th Round 18
Wallaroo v CY Cougars
Ardrossan v Moonta
Sth Eagles Y v CMS Crows
Kadina v Bute
Paskeville v Bye

Aug 29th Mini League Carnival   Minlaton

September 4th Qualifying Final
TBA
September 5th Elimination Final
TBA
September 11th Second Semi Final
TBA
September 12th First Semi Final
TBA
September 18th Preliminary Final
TBA
September 25th Grand Final
TBA

Curramulka (C)
Minlaton (M)
Stansbury (S)
Edithburgh (E)
Warooka (W)
Yorketown (Y)

2019 Platinum Sponsors
NJ Brind Electrical & Solar
Yorke Electrical
Back to content